Na czym polega praca pedagoga?
Celem pracy pedagoga szkolnego jest uzupełnianie, rozszerzanie i pogłębianie działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej nauczycieli. Pedagog jest „łącznikiem” między uczniami, rodzicami, nauczycielami oraz instytucjami opiekuńczo-wychowawczymi w rejonie swojego działania.
Główną formą pracy pedagoga szkolnego jest poradnictwo. Dotyczy ono nauczycieli, dzieci i rodziców. Polega na pomocy w rozwiązywaniu aktualnych problemów powstających w codziennej pracy szkoły.
Zadania szczegółowe pedagoga wynikają ze specyfiki szkoły oraz środowiska, z jakiego wywodzą się uczniowie.
Pedagog, mający w ręku duży wachlarz możliwości działań, potrafi rozwiązać niejeden trudny problem. Mając dobre kontakty z instytucjami pomocy społecznej, poradniami psychologicznymi oraz kuratorami sądowymi może pomagać w rozwiązywaniu nawet najbardziej skrywanych problemów rodzinnych uczniów, w celu likwidowania przyczyn niepowodzeń szkolnych.
Błędnym jest stwierdzenie, że pedagoga w szkole znają tylko uczniowie sprawiający problemy wychowawcze. Pedagog jest potrzebny wszystkim dzieciom, także tym, które należą do grupy tzw. „pewniaków” i tych, które są „szarymi myszkami”. Pomocny jest wszystkim nauczycielom w rozwiązywaniu różnych problemów wychowawczych.
Pamiętać należy, że nie jest jednak cudotwórcą i wielu spraw nie rozwiąże bez współpracy ze strony innych nauczycieli, dyrekcji i rodziców.