„Praca przyszłości, zawody przyszłości”
W dniu 7 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty pod tytułem „Praca przyszłości, zawody przyszłości”. Poprowadził je pan Mateusz Konieczny – przedstawiciel Komisji Europejskiej z siedzibą w Warszawie.
Celem projektu „Praca przyszłości, zawody przyszłości” jest wsparcie uczniów i uczennic szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w kształtowaniu własnej przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Młodzież w trakcie warsztatów zapoznała się z programami i narzędziami Komisji Europejskiej (i innych instytucji unijnych) pomocnymi w rozwoju edukacyjnym i zawodowym. Temat przewodni dotyczył obecnych trendów na rynku pracy w Unii Europejskiej. Podczas warsztatów uczniowie mieli także możliwość dokonania autodiagnozy swoich kompetencji.
Projekt „Praca przyszłości, zawody przyszłości” został przygotowany przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce oraz Manufakturę Przyszłości.
Tematyka warsztatów jest zgodna z treściami programowymi z zakresu doradztwa zawodowego wskazanymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dn. 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego.
Doradztwo zawodowe jest bardzo ważnym obszarem działań edukacyjno – wychowawczych szkoły. Jego celem jest wspieranie uczniów w procesie podejmowania samodzielnych
i odpowiedzialnych wyborów edukacyjnych i zawodowych opartych na znajomości oraz rozumieniu siebie, systemu edukacji oraz rynku pracy.
Współczesny świat charakteryzuje się ogromną dynamiką zmian i niestabilnością. Jeszcze kilkanaście lat temu planowanie kariery zawodowej i związany z tym wybór zawodu przebiegał zupełnie inaczej niż obecnie. Był dużo prostszy, nienaznaczony tyloma lękami, obawami o własną przyszłość. A to właśnie w tym świecie na rynek pracy wchodzą młodzi dorośli, już za chwilę nasi uczniowie. Dlatego też poważnym zadaniem stojącym dziś przed szkołą jest sprostanie wyzwaniom, jakie wynikają ze zmian na obecnym rynku pracy.
Psycholodzy i pedagodzy są zgodni co do tego, że przejście ze świata szkoły do świata pracy wiąże się z ogromnym stresem. Dlatego często wymaga pomocy profesjonalisty. Bez jego wsparcia proces ten może zakończyć się porażką.