"Rozmawiajmy bez przemocy" - warsztaty dla uczniów klas 6
„Rozmawiajmy bez przemocy”- warsztaty dla uczniów klas szóstych
W dniu 4 grudnia dziesięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu dotyczącym budowania pozytywnych relacji oraz porozumiewania się bez przemocy i agresji. Warsztaty odbyły się w Świetlicy MDM – Miasto Dzieci i Młodzieży na ul. Św. Antoniego, a przeprowadziła je pani Agnieszka Drzewoska – Kovac, która jest Rzecznikiem Praw Konsumenta oraz mediatorem. Podczas dwugodzinnych zajęć młodzież uświadomiła sobie, że uczucia i emocje kierują naszym życiem i wpływają na relacje z otoczeniem. Szóstoklasiści uczyli się również formułować komunikaty używając „języka żyrafy”, a unikając „języka szakala”. Jest to sposób porozumiewania się opisany przez amerykańskiego psychologa
i mediatora Marshalla Rosenberga, który w swoich rozważaniach wyróżnił dwa style komunikowania się symbolizowane przez żyrafę i szakala.
Żyrafa to zwierzę, które ma szyję osiągającą nawet kilka metrów wysokości (co pozwala jej na szersze spojrzenie) i wielkie serce - największe wśród ssaków. W związku z tym stała się symbolem języka pełnego empatii. Język żyrafy jest więc to język, w którym wykazujemy się zrozumieniem, współodczuwamy, nie oceniamy innych, szczerze mówmy o swoich odczuciach. Mówimy ze swojej perspektywy i o swoich emocjach - nie generalizujemy, nie posługujemy się przykładem “Bo wszyscy…”. Żyrafa chce poznać uczucia innych ludzi, aby móc na nie zareagować, jednocześnie nie krytykując i pochopnie nie oceniając.
Jak można się domyślić, język szakala jest przeciwieństwem żyrafy. Szakal nie kojarzy się nam bowiem pozytywnie. Szakal chętnie i często krytykuje, narzuca swoje poglądy, chce żeby wszyscy myśleli tak jak on i robili to, co chce. Zależy mu nie na dyskusji, ale na wygranej. Wyciąga żądania i chce żeby inni ludzie je spełniali. Język szakala to język cechujący się krytyczną oceną, uogólnieniami. Osoba, która go używa, nie przebiera w słowach, bywa bezlitosna, nie wypowiada się o sytuacji, tylko o człowieku, atakując go. Szakal często posługuje się takimi zwrotami jak: "Bo ty nigdy…", "Bo ty zawsze…", "Wszyscy mówią…", "Robisz to źle…", "Za mało się starasz…", "Musisz…".
A Ty jakim językiem komunikujesz się z innymi – JĘZYKIEM ŻYRAFY, CZY JĘZYKIEM SZAKALA?