Część 1
Jeszcze niedawno teren naszego „Obserwatorium” wyglądał tak:
Podczas pisania projektu, w kwietniu 2018 r. zaprosiliśmy do współpracy uczniów III klasy Technikum Architektury Krajobrazu z ZSP nr 8 w Tomaszowie Maz. Uczniowie ci w ramach swoich zajęć praktycznych, pod czujną opieką swoich nauczycieli: pani Agnieszki Meli i Alicji Barszczyk, dokonali inwentaryzacji nasadzeń na trenie pracowni.
Prace przy realizacji ekopracowni ruszyły pełną parą w marcu 2019 r. Najpierw rozpoczęły się prace ziemne, czyli przede wszystkim układanie kostki brukowej i obrzeży w formie chodników i obramowań rabaty, ścieżki sensorycznej, leśnej skoczni, ścieżki zdrowia… Potrzebni nam byli fachowcy, ponieważ sami nie posiadaliśmy takich umiejętności ani sprzętu. Po krótkich poszukiwaniach znaleźliśmy dobrego człowieka, pana Zbigniewa Kobalczyka – właściciela firmy brukarskiej, który zgodził się na położenie kostki po znacznie obniżonej cenie. Radość była wielka, bo środki z rady rodziców przeznaczone na ten cel były ograniczone. Na dodatek okazało się, że firma jest solidna i wszystkie prace zostały wykonane bardzo dokładnie.
Następny etap to równanie pozostałego terenu przeznaczonego pod „Obserwatorium wśród drzew”. I tu z pomocą przyszła nam rodzina p. Kowalskich: p. Teresa, p. Arkadiusz oraz ich synowie, były i obecny uczeń naszej szkoły. Państwo Kowalscy – właściciele firmy Arkadia Sztuka Ogrodów – pomogli nam wcześniej przy pisaniu projektu, wykonując fachowy plan zagospodarowania terenu pod ekopracownię. Teraz, służąc swoim czasem i sprzętem, przyszli nam z pomocą przy jego realizacji. Mimo niesprzyjającej kwietniowej pogody wszyscy ochoczo pracowaliśmy przy równaniu terenu.
I wreszcie przyszedł czas na wykonanie poszczególnych elementów wyposażenia pracowni. Z pni otrzymanych od pracowników Parków Krajobrazowych Ziemi Łódzkiej oraz prywatnego sponsora wykonaliśmy ścieżkę zdrowia, elementy leśnej skoczni, „muzyczny krąg”. Kilka z nich przeznaczyliśmy do liczenia słoi.